Loading...
|   سال جهش تولید با مشارکت مردم flag

سوالات متداول

سوالات متداول

سوالات تخصصی

مه، یخبندان، بهمن، کولاک، رعد و برق، طوفان گردوخاک و شن، سرمازدگی، سیل، موج گرمایی و سرمایی، برف،

مطابق باتعریف سازمان جهانی هواشناسی تعریف ابر چنین است : توده انبوهی از اجزا بسیار کوچک و قابل رؤیت از آب یا یخ ، و یا مخلوط آب و یخ معلق در هوا را ابر می‎گویند (WMO) .
ابر در واقع نشان گاه در آسمان براي مشاهده عيني از نحوه تغييرات جو و آب موجود در آن است (مسعودیان 1378: )
نکته 1؛ بخار آب موجود در جو قابل رویت نمی باشد آنچه که ما در آسمان می بینیم ذرات جامد، مایع و یا مخلوط  ذرات ریز آب هستند که در بسیاری موارد با چشم مسلح قابل رویت است.
نکته 2؛ مه همان ابر است که کف آن به سطح زمین چسبیده است. اگر مه از سطح زمین ارتفاع بگیرد ابرنامیده می شود.
به عبارتی می توان گفت، ابرها شاخص‌های دیداری فرایندهای فیزیکی بخار آب در جو می‌باشند. برخی از ابرها می‌توانند پیرامون باد، پایداری هوا، محتوی رطوبتی هوا و سامانه‌های جوی ورودی به محل، اطلاعاتی را ارائه دهند همچنین این اطلاعات در پیش‌بینی‌های هواشناسی خیلی کوتاه‌مدت (چندساعت آتی) و  تا کمتر از دو روز آتی به‌کار روند. بیشتر ابرها هنگامی شکل می‌گیرند که هوای نمناک صعود کرده  و خنک ‌شود. فرازش  و صعود هوا زمانی رخ می‌دهد که هوا در یک منطقۀ کم‌فشار، با سطح مایل جبهه‌ها، یا حرکت‌های همرَفتی ناشی از گرمای سطح زمین و یا پیکرۀ کوهستان‌ها مواجه شده و وادار به صعود شود (خوش‌اخلاق و همکاران، 1394: 109). 

وظیفه اصلی سازمان هواشناسی کشور در راستای تامین اهداف ملی و بین المللی، حفاظت از جان و مال مردم در مقابل مخاطرات مرتبط با آب، هوا و اقلیم می باشد. تحقیق و شناخت کامل اتمسفر و کلیه پدیده‏های جوی وجمع آوری،تنظیم و تجزیه و تحلیل اطلاعات و آمارهای هواشناسی و ارائه و کشف نتایج حاصله بمنظور کمک به برنامه ریزی،پیشرفت و افزایش بازدهی موثر در فعالیتهای کشاورزی، دامپروری، آب، آبیاری، مخازن آبهای زیر زمینی، آبهای سطحی، شهرسازی، سدسازی، تامین انرژی، تاسیسات شهری، آبرسانی، سلامتی و بهبود ارتباطات هوایی، در یایی، زمینی و مطالعات محیط زیست و سایر فعالیتهای دریایی، آلودگی هوا، تعدیل وضع هوا و غیره از مهمترین کاربرد های هواشناسی می باشد. اگرچه از یک زاویه گسترده می توان در بیشتر شاخه‏های عملیاتی از مدیریت تا گردشگری، گرایشی برای دانش هواشناسی در نظر گرفت اما به منظور تهیه و دسترسی به یک دیدگاه علمی، مشترک و معقول که غالب کاربرد ها را نیز در بر داشته باشد می توان گرایشهای دانش هواشناسی را در دسته‏های بدین صورت طبقه بندی نمود: هواشناسی هوانوردی، هواشناسی کشاورزی، هواشناسی دریایی، هواشناسی فیزیکی، هواشناسی دینامیکی و همدیدی، هواشناسی آبشناسی، کاوش های جوی، اقلیم شناسی، شیمی جو و آلودگی هوا.

سوالات عمومی

دو دلیل عمده علت تفاوت اعداد نشان داده شده هستند . ۱. دماسنج های هواشناسی استاندارد بوده . ۲. در مکانهایی قرار میگیرد که از تشعشعات اجسام اطراف دور باشد.

سازمان هواشناسی فقط مسئول پایش و اعلام وضعیت جوی و صدور پیش بینی می باشد. تاخیر یا لغو پرواز بر اساس دستور العملهای خاص بر عهده مسئولین هوانوردی می باشد.

دسترسی به آمار تمامی ساعات بر اساس ماده ۲۱ قانون وصول برخی درآمدها ی دولت با دریافت هزینه های آن به حساب خزانه دولت امکان پذیر است .

با توجه به اینکه سازمان هواشناسی یک سازمان جهانی است و داده های اندازه گیری شده به کل جهان مخابره میشود پس حتما داده های واقعی اعلام می شود .

پرسیدن سوال

captcha
فونت سایت
اندازه متن
فاصله بین کلمات
فاصله بین خطوط
رنگ بندی
تضاد رنگی
اشباع
بزرگنمایی
1x 2x